Political Season 2014

HERE'S STARTING LINE-UP:

Here are the winners out of the March primary.

 

U. S. Senator

John Cornyn - Rep - Incumbent

 

Maxey Marie Scherr - Dem

Michael "Fjet" Fjetland - Dem

David M. Alameel - Dem

Harry Kim - Dem

Kesha Rogers - Dem

 

U. S. Representative, District 11

Mike Conaway - Rep - Incumbent

 

Governor

Greg Abbot - Rep

 

Wendy R. Davis - Dem

 

Lieutenant Governor

Dan Patrick - Rep

David Dewhurst - Rep - Incumbent

 

Leticia Van de Putte - Dem

 

Attorney General

Dan Branch - Rep

Ken Paxton - Rep

 

Sam Houston - Dem

 

Comptroller of Public Accounts

Harvey Hilderbran - Rep

Glenn Hegar - Rep

 

Mike Collier - Dem

 

Commissioner of the General Land Office

George P. Bush - Rep

 

John Cook - Dem

 

Commissioner of Agriculture

Sid Miller - Rep

Tommy Merritt - Rep

 

Hugh Asa Fitzsimons III - Dem

Jim Hogan - Dem

Richard "Kinky" Friedman - Dem

 

Railroad Commissioner

Ryan Sitton - Rep

Wayne Christian - Rep

 

Steve Brown - Dem

Dale Henry - Dem

 

Chief Justice, Supreme Court

Nathan Hecht - Rep

 

William Moody - Dem

 

Justice, Supreme Court, Place 6

Jeff Brown - Rep

 

Lawrence Edward Meyers - Dem

 

Justice, Supreme Court, Place 7

Jeff Boyd - Rep

 

Gina Benavides - Dem

 

Justice, Supreme Court, Place 8

Phil Johnson - Rep

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 3

Bert Richardson - Rep

 

John Granberg - Dem

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 4

Kevin Patrick Yeary - Rep

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 9

David Newell - Rep

 

State Representative District 72

Drew Darby - Rep - Incumbent

 

Chief Justice, 3rd Court of Appeals District

Jeff Rose - Rep

 

Diane Henson - Dem

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

County Judge

Steve Floyd - Rep - Appointed

 

County Court At Law Judge

Ben Nolan - Rep - Incumbent

 

County Court At Law Judge, No. 2

Penny Robert - Rep - Incumbent

 

District Clerk

Sheri Woodfin - Rep - Incumbent

 

County Clerk

Elizabeth "Liz" McGill - Rep - Incumbent

 

County Treasurer

Dianna M. Spieker - Rep - Incumbent

 

County Commissioner, Precinct 2

Aubrey deCordova - Rep - Incumbent

 

County Commissioner, Precinct 3

Rick Bacon - Rep - Appointed

 

Cidia Flores - Dem

 

County Commissioner, Precinct 4

Bill Ford - Rep - Appointed

 

Justice of the Peace, Precinct 1

Kay Killam Longest - Rep - Incumbent

 

JoAnn R. Martinez - Dem

 

Justice of the Peace, Precinct 2

J. P. McGuire - Rep - Incumbent

 

Justice of the Peace, Precinct 3

Fred Buck - Rep - Incumbent

 

Justice of the Peace, Precinct 4

Eddie Howard - Rep - Incumbent

 

© 2019 Christian Reporter News